Działanie młotka jest realizowane przez dwie płyty krzywkowe, które sprawiają, że uchwyt szybko pulsuje w przód i w tył, gdy wiertarka obraca się na swojej osi. Ta pulsująca (zapalająca) czynność jest mierzona w Blows Per Minute (BPM), przy czym częstość występowania BPM wynosi 10 000 lub więcej. Ponieważ łączna masa uchwytu i wiertła jest porównywalna z masą korpusu wiertła, transfer energii jest nieefektywny i może czasami utrudniać przenikanie twardszych materiałów, takich jak wylewany beton.

Operator jest narażony na duże wibracje, a krzywki są zazwyczaj wykonane z hartowanej stali, co zapobiega ich szybkiemu zużyciu. W praktyce wiertła są ograniczone do standardowych bitów murowanych o średnicy do 13 mm (1/2 cala). Typowym zastosowaniem wiertarki młotkowej jest montaż puszek elektrycznych, pasków lub półek w betonie.

zamiatarka samojezdna na budowęPrzeciętne ceny kluczy udarowych

W odróżnieniu od wiertarki młotkowej z krzywką wiertarko-wkrętarka obrotowo-pneumatyczna przyspiesza tylko wiertło. Jest to możliwe dzięki konstrukcji tłokowej, a nie wirującej krzywce. Młoty obrotowe charakteryzują się znacznie mniejszymi drganiami i przenikaniem większości materiałów budowlanych. Mogą one też być używane jako „tylko do wiercenia” lub „tylko młoteczek” co zwiększa ich przydatność do takich zadań jak wykruszanie cegły czy betonu. Postęp wiercenia otworów jest znacznie większy niż w przypadku wierteł młotkowych krzywkowych, a wiertła te są zazwyczaj używane do otworów o średnicy 19 mm lub większej. Typowym zastosowaniem wiertarki udarowo-młotkowej jest wiercenie dużych otworów pod śruby luźne w fundamentach lub montaż dużych kotew ołowianych w betonie na poręczach lub ławkach.

Niezbędne narzędzia stolarskie

Standardowa wiertarko-wkrętarka młotkowa obsługuje wiertła młotkowe o średnicy 6 mm (1/4 cala) i 13 mm (1/2 cala), a młot obrotowy – wiertła SDS lub trzpieniowe. Te ciężkie wiertła są stosunkowo łatwo wbijane w mury i wiercone w ten twardy materiał. Istnieje jednak duża różnica w kosztach. W Wielkiej Brytanii młoteczek kempingowy zwykle kosztuje £12 lub więcej, podczas gdy obrotowy/pneumatyczny kosztuje £35 lub więcej.

W Stanach Zjednoczonych typowa wiertarka młotkowa kosztuje od 70 do 120 USD, a młot rotacyjny od 150 do 500 USD (w zależności od wielkości bitu). Do majsterkowania lub wiercenia otworów mniejszych niż 13 mm (1/2 cala) najczęściej stosuje się wiertło młotkowe. Wiertarka magnetyczna jest przenośną wiertarką do wiercenia otworów w dużych i ciężkich detalach, które trudno jest przenieść lub dostarczyć do stacjonarnej wiertarki konwencjonalnej. Posiada on podstawę magnetyczną i wiercenie otworów za pomocą narzędzi tnących, takich jak frezy pierścieniowe (przecinaki) lub wiertła skrętne.