Regał, czyli półka na książki, to mebel ne wymiar z poziomymi półkami, często w szafie, służący do przechowywania książek lub innych drukowanych materiałów. Książki znajdują zastosowanie w domach prywatnych, bibliotekach publicznych i uniwersyteckich, biurach i księgarniach. Skrzynki na książki obejmują zarówno małe, niskie modele z wysokością stołu, jak i wysokie modele sięgające do wysokości sufitu. Półki mogą być mocowane lub regulowane do różnych pozycji w etui. W pomieszczeniach w całości przeznaczonych do przechowywania książek, takich jak biblioteki, mogą być na stałe przymocowane do ścian i/lub podłogi.

Szafka na książki może być wyposażona w szklane drzwi, które można zamknąć w celu ochrony książek przed kurzem i wilgocią. Drzwi regałów są prawie zawsze przeszklone szkłem, aby umożliwić czytanie grzbietów książek. Szczególnie cenne rzadkie książki mogą być przechowywane w zamykanych na klucz skrzynkach z drzwiami drewnianymi lub przeszklonymi. Mała półka na książki może również stać na innym meblu na zamówienie, takim jak biurko czy klatka piersiowa. Większe książki są częściej trzymane w poziomych stosach, a bardzo duże – płaskie na szerokich półkach lub na stolikach kawowych.

Regały na wymiar realia współczesnego designu

Regał na książki znany jest również jako półka na książki, stojak, szafka i regał na książki. W bibliotece duże regały książkowe nazywane są „stosami”.
W czasach późnej republiki rzymskiej pojawiły się biblioteki prywatne: Seneca wcieliła się w biblioteki wyposażone przez analfabetów, którzy w ciągu całego życia rzadko czytają swoje tytuły, ale pokazali zwój w regałach (armaria) z drewna cytrusowego pokrytego kością słoniową, która biegła aż do sufitu:”do tej pory, tak jak łazienki i gorąca woda, biblioteka stała się standardowym wyposażeniem dla ekskluzywnego wyposażenia”.

szafa na zamowienie latwy montaz

Obracające się regały na książki, znane jako zhuanluntang, zostały udokumentowane w imperialnych Chinach, a ich wynalazek został przypisany Fu Xi w 544 roku.4] Opisy regałów obrotowych znajdują się w chińskim tekście z VIII i IX wieku. Obracające się regały książkowe były popularyzowane w klasztorach buddyjskich podczas dynastii Piosenki pod panowaniem cesarza Taizu, który zlecił masowe drukowanie buddyjskich skryptów Tripi?4] Ilustracja obrotowej regału na książki jest przedstawiona w traktacie architektonicznym Li Jie’ ego na temat Yingzao Fashi.

Projektanci i producenci korzystają z usług stolarza

Zarówno Chippendale, jak i Sheraton wykonały lub zaprojektowały wiele regałów na książki, przeważnie przeszklonych małymi pastylkami otoczonymi ramkami z wolnej ręki, często o wielkim uroku i elegancji. Zamawiając meble na wymiar możesz taki otrzymać. W oczach niektórych z nich, łaska niektórych satynkowych regałów Sheratona rzadko się równoważyła. Francuscy producenci gabinetów z tego samego okresu odnieśli również duże sukcesy w przypadku małych przypadków ozdobnych. Zastosowano mahoniki, drzewo różane satynowe, a nawet egzotyczne drewniane drewniaki, często inlaidowane za pomocą intarsji i montowane z gonitwą i złoconym brązem. Skrzydła karłowate często wykończane były na szczycie marmurem z wyboru.

W 1876 r. John Danner z Kantonu w Ohio wynalazł obrotową regał z opatentowanym projektem „pivot and post”. Pomysłowość jego pracy polegała na ekonomii przestrzeni, którą zapewniał. Trzydzieści dwa tomy Cyklopedii Amerykańskiej można było przechowywać w niewielkiej przestrzeni, a za dotknięciem palca można było łatwo dostać do perusalu. Danner’s bookcase pojawił się w katalogu Montgomery Ward 1894. W 1878 r. wystawił swoje regały na Międzynarodowej Wystawie Paryskiej i zdobył złoty medal. Firma produkcyjna John Danner była znana z godnej pracy i przystępności cenowej. Lasy były dębem, czarnym orzechem włoskim, popiołem zachodnim i mahoniowym Filipinami. Danner, postrzegany jako postępowy biznesmen, otrzymał uznanie z powodu przyciągnięcia dużego handlu i biznesu do Kantonu.