Mart Meble Nebraska została założona w 1937 roku przez Rose Blumkin (ur. 3 grudnia 1893-1998), powszechnie znana jako „Pani B.”, w Omaha, Nebraska. Blumkin, pożyczył pierwszą inwestycję 500 dolarów od brata, podczas gdy jej mąż Isadore kontynuował prowadzenie sklepu odzieżowego z drugiej ręki. Już w pewnym momencie Blumkinowie musieli sprzedawać własne wyposażenie domu, aby spłacić dług. Pani B wyróżniła Mart Mart sprzedając produkty taniej niż pozostałe meble w sklepie.

Salony meblowe z historią

Większym konkurentom udało się skutecznie nakłonić dostawców mebli do zaprzestania sprzedaży Mart ze względu na ceny. Zamiast rezygnować i podnosić ceny, pani B udała się do innych dostawców w całym kraju, jednocześnie jeszcze zaniżając ceny swoich konkurentów.W 1983 roku, w wieku 89 lat, Pani B sprzedała Warrenowi Buffettowi 80% Marta Meble Nebraska w jednostronicowej transakcji uścisku dłoni. Buffett kupił firmę bez kontroli jej zapasów i książek, zamiast tego opierając transakcję na własnych zakupach w Mart i szacunku dla rodziny Blumkinów.

Znane salony meblowe – gwarancja jakości

Pani B sprzedała firmę dzięki przekonaniu, że gdyby sprzedała się przed śmiercią, jej dzieci nie walczyłyby o firmę. Kontynuowała pracę w sklepie, wkładając do niej normalny 70-godzinny tydzień pracy, używając do tego celu skutera elektrycznego. Wkrótce po sprzedaży Buffett powiedziałby:”Położyć ją na czołowych absolwentów najlepszych szkół biznesu lub dyrektorów naczelnych Fortune 500 i zakładając, że nawet zaczynalibyśmy od tych samych zasobów, kręciłaby się wokół nich”.W 1989 r., w wieku 95 lat, rodzina Pani B zmusiła ją do przejścia na emeryturę, nieszczęśliwy z tego powodu i zdając sobie sprawę, że Buffett nie podpisał umowy o zakazie konkurowania, Pani B zaczęła trzy miesiące później „Pani B’s Clearance and Factory Outlet” po drugiej stronie ulicy z Nebraska Furniture Mart.

Meble drewniane w praktycznym wykonaniu Białystok

Dwa lata później „Clearance and Factory Outlet Pani B’s była rentowna i trzeci co do wielkości punkt sprzedaży dywanów w Omaha. W następnym roku Buffett zakupił nowy sklep i połączył go z Mart. W 1994 r. Mart dodała do niego sklep z elektroniką i urządzeniami. W 1998 roku, w wieku 104 lat, zmarła pani B, pozostawiając za sobą największy w kraju sklep z meblami domowymi. W 2001 r. Nebraska Furniture Mart zakupiła meble Homemakerów w Iowie i otworzyła drugą lokalizację Mart w Clive, Iowa.