Fasada dwuskrzydłowa jest systemem budynku składającym się z dwóch skór, czyli fasad, umieszczonych w taki sposób, aby powietrze przepływało w przestrzeni pośredniej. Wentylacja komory może być naturalna, podparta wentylatorem lub mechaniczna. Poza typem wentylacji wewnątrz komory, pochodzenie i przeznaczenie powietrza może się różnić w zależności od warunków klimatycznych, sposobu użytkowania, lokalizacji, godzin pracy budynku i strategii HVAC.

Skóry szklane mogą być pojedynczymi lub podwójnymi szybami o odległości od 20 cm do 2 metrów. Często, w celu ochrony i wychwytywania ciepła w okresie chłodzenia, urządzenia przeciwsłoneczne umieszczane są wewnątrz komory chłodniczej.

Sprawdzone techniki dotyczące malowania elewacji

Zasadnicza koncepcja fasady Double Skin Fa została po raz pierwszy zbadana i przetestowana przez szwajcarsko-francuskiego architekta Le Corbusiera na początku XX wieku. Jego pomysł, który nazwał morderczym neutralizatorem (neutralizującym ścianę), polegał na wstawianiu rur grzewczych/chłodzących pomiędzy duże warstwy szkła.

Taki system został zastosowany w jego willi Schwob (La Chaux-de-Fonds, Szwajcaria, 1916) i zaproponowano kilka innych projektów, w tym konkurs Ligi Narodów (1927), budynek Centrosoyuz (Moskwa, 1928-33) i Cité du Refuge (Paryż, 1930). Amerykańscy inżynierowie studiujący system w 1930 roku poinformowali Le Corbusier, że zużyje on znacznie więcej energii niż konwencjonalny system powietrzny, ale Harvey Bryan później doszedł do wniosku, że pomysł Le Corbusiera jest zasadny, gdyby obejmował ogrzewanie słoneczne.

Co warto wiedzieć podczas remontu

Innym początkowym eksperymentem był dom Alfreda Loomisa z 1937 r., którego autorem był architekt William Lescaze w Tuxedo Park, NY. Dom ten składał się z „rozbudowanej podwójnej przegrody” z przestrzenią o głębokości 2 stóp, klimatyzowaną oddzielnym systemem. Celem było utrzymanie wysokiej wilgotności wewnątrz.Jednym z pierwszych współczesnych przykładów jest Occidental Chemical Building (Niagara Falls, Nowy Jork, 1980) firmy Cannon Design. Budynek ten, będący zasadniczo szklaną kostką, zawierał 4-calową głęboką szczelinę pomiędzy warstwami szkła, która zimą służyła do wstępnego podgrzewania powietrza.

Przydatne informacje, na temat malowania elewacji

Niedawne odrodzenie się efektywnego projektowania budynków ponownie wzbudziło zainteresowanie tą koncepcją. Ponieważ USGBC premiuje punkty za zmniejszenie zużycia energii w porównaniu z wariantem bazowym, strategia ta została wykorzystana do optymalizacji charakterystyki energetycznej budynków. Przykładami godnych uwagi budynków, w których zastosowano podwójną fasadę są 30 Maria Axe (znana również jako The Gherkin) i 1 Plac Aniołka. Oba te budynki osiągają znakomite walory ekologiczne pod względem ich wielkości, co przekłada się na korzyści płynące z zastosowania podwójnego klucza skórzanego.

W korniszonie znajdują się trójkątne okna na zewnętrznej skórze, które wznoszą wieżowiec. Okna te otwierają się w zależności od pogody i danych budynku, umożliwiając przepływ powietrza przez budynek w celu wentylacji. A o myciu reklam:

Miejsce do odśnieżania dachu

Szczelina między tymi dwoma skórami może być naturalnie lub mechanicznie wentylowana. W chłodnym klimacie zysk słoneczny w obrębie wnęki może być cyrkulowany do zajmowanej przestrzeni w celu zrekompensowania potrzeb grzewczych, podczas gdy w gorącym klimacie wnęka może być odprowadzona poza budynek, aby ograniczyć zyski słoneczne i zmniejszyć obciążenie chłodnicze. W każdym przypadku zakłada się, że dzięki zastosowaniu takiej konfiguracji szyb można uzyskać wyższą wartość izolacyjną w porównaniu z konwencjonalną konfiguracją szyb.Najnowsze badania wykazały, że charakterystyka energetyczna budynku połączonego z fasadą dwuwarstwową można poprawić zarówno w zimnym, jak i ciepłym sezonie lub w zimnym i ciepłym klimacie poprzez optymalizację strategii wentylacji elewacji.