W wielkich bibliotekach publicznych XX wieku wielowarstwowe stosy służyły często jako struktura i półki, żelazne, jak w brytyjskim muzeum, gdzie półki są pokryte bydlęcą skórą, lub stalowe, jak w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie, D. C. lub łupkowe, jak w Bibliotece Fitzwilliam w Cambridge.
Systemy aranżacji mebli na wymiar

Półka ułożona według koloru Twój mebel na zamówienie

Istnieją trzy wspólne sposoby rozmieszczenia stacjonarnych regałów na książki: płaskie przy ścianie, w stosach lub rozstawach równoległych do siebie, z taką ilością przestrzeni pomiędzy nimi, aby umożliwić przejście bibliotekarza; lub w zatoczkach lub niszach, gdzie skrzynie wychodzą do pomieszczenia pod kątem prostym do gablot ściennych. System stosów jest odpowiedni tylko dla bibliotek publicznych, w których oszczędność przestrzeni jest niezbędna; system zatokowy jest nie tylko przystojny, ale i bardzo korzystny.Biblioteka miasta Londynu w Guildhall jest szczególnie skutecznym przykładem aranżacji zatoki.

szafa przesuwna duze rozmiaryDla bibliotek, gdzie przestrzeń jest bardzo ciasna, istnieje jeszcze jeden system, zwany przeważnie regałami mobilnymi. W takich systemach rzędy regałów regałów montowane są na kołach i szczelnie pakowane razem z jedną lub więcej korytarzami pomiędzy nimi. Możliwe jest zwiedzanie tylko dwóch stron regałów jednocześnie, wszystkie pozostałe są wciśnięte blisko siebie. Mechanizm przekładniowy pozwala na przesuwanie regałów i otwieranie korytarza w żądanej lokalizacji. Ze względu na niebezpiecze13.12.ństwo potknięcia się o szyny montowane na podłodze lub zmiażdżenia między regałami, systemy te mogą być wyposażone w czujniki elektroniczne i/lub szyny wpuszczane lub mogą być przeznaczone do zamkniętych kominów, do których dostęp jest ograniczony.

www.zyjkomfortowo.pl

Meble na wymiar regał księgowego czy adwokata

Adwokat wymaga korzystania z wielu ksiąg prawniczych i kiedyś podróżował na torach z sądem sędziego. Specjalistyczna forma regału przenośnego została w ten sposób opracowana tak, aby zaspokoić ich potrzeby. Regał Adwokacki składa się z kilku oddzielnych regałów, które można układać w stosy, tworząc szafkę. Dodatkowy cokół i kaptur uzupełniają całość. Przy przesuwaniu komór każda półka jest noszona oddzielnie, bez konieczności zdejmowania jej zawartości i staje się to futerał na książki.

Ponieważ większość wysokiej jakości regałów na zamówienie na książki zamykane są drzwiami, ale także po to, aby zachować książki podczas noszenia, regał na książki dla barierek posiada przeszklone drzwi. Ponieważ półki muszą być odseparowane, nie jest możliwe, aby można było zamontować zwykłe drzwi uchylne otwierające się na boki, dlatego też na każdej półce stosuje się mechanizm „góra i góra”. W skrzynkach o lepszej jakości zastosowano metalowy mechanizm nożycowy wewnątrz półek, aby zapewnić, że drzwi poruszają się równolegle bez zniekształceń i zakleszczenia. Wiele z tych stylów, eksportowanych na cały świat, zostało wykonanych przez Skandia Furniture Co. z Rockford w stanie Illinois na początku XX wieku.

Ten styl regału powstał albo w epoce dickeckiej, albo nawiązuje do stylu z tamtych czasów, więc najczęściej są oszklone ołowianym światłem i małymi szybkami szklanymi.

Każda półka prawdziwej regału Adwokata musi być przenośna z ciężkim ładunkiem książek. Bardziej solidne przykłady mają składane uchwyty na końcach każdej półki. Nowoczesne meble na wymiar „dekoratorskie” kopie mogą wyglądać tak samo, ale często są zbyt lekkie, aby można je było przenosić podczas ładowania, a nawet mogą być po prostu pojedynczym, stałym etui jak w zwykłej regale, ale z osobnymi drzwiami na każdą półkę, aby nadać wygląd regałowi adwokackiemu.