Firmy często specjalizują się w szczególnym rodzaju materaców, takich jak wewnętrzna sprężyna, lateks i poduszka powietrzna, choć jako lateks i łoża powietrzne stały się coraz bardziej popularne, stały się one coraz powszechniejsze.

Materace, które w większości są takie same, są często sprzedawane pod różnymi markami; dwie największe marki, Serta i Simmons, stały się własnością tej samej spółki po wykupie private equity. Simmons, założony pod koniec XIX wieku, był wielokrotnie kupowany i sprzedawany oraz stanął w obliczu bankructwa po znacznym załamaniu w branży pościeli w latach 2000. Międzynarodowe Stowarzyszenie Produktów Śpiących zostało założone w 1915 r. i publikuje raport na temat sprzedaży amerykańskich materacy. Kolejne stowarzyszenie, Specialty Sleep Association, reprezentuje firmy takie jak Innomax i Boyd Specialty skupione na lateksie, łóżkach wodnych i pneumatycznych. Jednakże Select Comfort, który produkuje łóżka powietrzne (specjalne łóżko specjalistyczne), jest członkiem ISPA.

Ekskluzywne materace mają swoją historię

W 2012 roku firma Sealy Corporation, założona w 1881 roku, została zakupiona przez Tempur-Pedic, który w 1992 roku wprowadził na rynek amerykański markę TEMPUR-Material.

Kolejna duża spółka, Spring Air, zbankrutowała w 2009 r. i została wykupiona przez jednego z jej byłych członków zarządu. Komfortaire, założona w 1981 roku, jako pierwsza specjalizuje się w dziedzinie łóżek powietrznych. Kupił go później Select Comfort. W Hiszpanii Pikolin, założony w 1948 roku, jest jednym z największych producentów materacy.

Regulowane łóżka stały się trendem i są bardziej kompatybilne z pewnymi rodzajami materacy, takimi jak lateks lub pianka pamięci. Są one szczególnie popularne w Europie, a w 2010 r. w Szwecji 25% łóżek w jednym biznesie i 70% w łóżkach w Szwecji.

materace nawierzchniowe do lozek drewnianych

Rama łóżka lub łóżka jest częścią łóżka używaną do pozycjonowania materaca i podstawy (fundacja) i może zawierać środki do podpierania baldachimu powyżej. Ramy łóżka są zazwyczaj wykonane z drewna lub metalu. Rama łóżka zawiera główkę, stopę i szyny boczne.Może również zawierać listwy do podparcia materaca, w którym to przypadku nie jest konieczne oddzielne podłoże, jak w przypadku łóżka platformowego.33] Większość łóżek podwójnych (pełnych) o wymiarach podwójnych, wraz ze wszystkimi łóżkami królowej i łóżek o rozmiarze króla, wymaga pewnego rodzaju szyny nośnej, zazwyczaj również z dodatkowymi stopami sięgającymi do podłogi. Po raz pierwszy termin „rama łóżkowa” użyto w latach 1805-1815.

neolux.com.pl/materace/twarde/

Łóżka mosiężne to łoża, w których ściana przednia i płyta podnóżkowa wykonane są z mosiądzu; poręcze ramy wykonane są zazwyczaj ze stali. Łóżka mosiężne mogą być wykonane w 100% z mosiądzu lub z metali powlekanych mosiądzem.Wymóg podania informacji Mosiądz używany do produkcji łóżek mosiężnych to zazwyczaj 70 procent miedzi i 30 procent cynku.Wymagane wyliczenia. Stosunek ilości metali może różnić się w zależności od producenta.

Tradycyjne ramy łóżkowe etiopskie

Łóżka mosiężne były pierwotnie proste i proste. Na przestrzeni wieków, wzory stały się coraz bardziej wyrafinowane i mogą zawierać rozległe ornamenty, takie jak np. zwieńczenia porcelany. Niektóre style łóżka z mosiądzu obejmują tradycyjne, Art Deco, Victorian, przejściowe, Edwardian i współczesne.

Łoża żelazne to łoża, w których ściana przednia i płyta podnóżkowa są wykonane z żelaza; poręcze ramy są zazwyczaj wykonane ze stali. Żelazne łóżka zostały zbudowane w XVII wieku we Włoszech, aby rozwiać obawy związane z zarażeniem przez pluskwy i mole. Żelazna kołyska z groźnie spiczastymi słupkami narożnikowymi ma datę 1620-1640. Od początku ich produkcji w latach pięćdziesiątych XX wieku do I wojny światowej, żelazne łóżka były wytwarzane ręcznie. Proces produkcyjny obejmował ręczne odlewanie i polerowanie drobiazgowo szczegółowych odlewów oraz ręczne nakładanie wykończeń. W wielu małych odlewniach, które zatrudniały zaledwie garstkę pracowników, wyprodukowanie jednego łóżka może zająć kilka dni.

Twardy materac do drewnianych łóżek szufladowych

Po zakończeniu I wojny światowej metody masowej produkcji stosowane w czasie wojny miały również wpływ na przemysł żelazny. Ręczna jakość wykonania pozwoliła na ekonomiczną produkcję masową.

Współczesne żelazne łóżka zbudowane są z rur stalowych zimnowalcowanych, ciężkich i solidnych.Prawie wszystkie żelazne łóżka posiadają teraz stalową ramę z drewna bukowego, która podtrzymuje wszystkie rodzaje materacy.

Niektóre drewniane podwójne łóżka posiadają szuflady. Rama łóżka jest drewnianą skrzynką z otworem wyciętym na materac, z szufladami pod spodem.